На пиво и книга со Неле Карајлиќ во „Литература.мк“!

Вечерва, со почеток од 19:30 часот, во книжарницата на „Литература.мк“ на улица „Македонија“, ќе имате неверојатна можност со пиво и книга да се дружите со ѕвездата на „Забрането пушење“ и „Топ-листа на надреалистите“, д-р Неле Карајлиќ.

Воедно, „Литература.мк“ ги поканува сите обожаватели да му поставуваат прашања на Неле онлајн, а тоа може да го направите на официјалниот настан на Фејсбук.

70206553_2163405667097966_8044296513582530560_o

Карајлиќ ќе ги одговори вашите прашања за време на дружбата во „Литература.мк“. По случаен избор, двајца обожаватели што поставиле прашање ќе добијат по еден примерок од неговиот нов роман „Солунска 28“. Добитниците ќе бидат објавени на официјалниот профил на „Литература.мк“

Дополнително, на 12 и 13 септември, со секоја купена книга од Карајлиќ („Фајронт во Сараево“ или „Солунска 28“) во „Литература.мк“ ќе добиете ваучер за пиво – кој може да го искористите за време на Skopje Beer Fest на АРМ стадион. Имено, во рамки на оваа манифестација, на 13 септември (петок), Неле Карајлиќ ќе одржи концерт.

„Солунска 28“, чиј издавач на македонски јазик е Ars Libris, дел од Ars Lamina, беше промовиран во мај оваа година, за време на Саемот на книгата. Романот ја доби престижната српската книжевна награда „Момо Капор“ за 2018 година.

Се гледаме таму!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s